Dagrapport – Hamre våtmark – 27 september 2026

Fångst

Totalt hanterade
84
Adulta
8
Juvenila
76
Märkningar
68
Kontroller
16
Antal arter
11
Flest märkta – Blåmes
27

Märktillfället

Nättid
05:50–12:30
Antal nät
11
Besökare
7

Väder

Temperatur
9–16 °C
Vind
Svag SV
Moln
6 – Mycket moln

Märkare

JKN, JRN

Övrig personal

DGN, GPI, LNN

Övriga anteckningar

Skator attackerade fåglar i nätet sista rundan.
Snatteränder rastar i dammarna
Vattenrall flög nästan rakt in på märkbordet.
Bra flöde hela dagen.

Artfördelning

ArtMärkningarKontrollerHanterade
AdultaJuvenilaTotaltAdultaJuvenilaTotalt
Entita0110223
Blåmes12627391239
Talgoxe0221013
Gransångare0121200012
Rörsångare0110001
Svarthätta1230003
Gärdsmyg1230003
Koltrast1010001
Rödhake0770118
Järnsparv0110001
Sävsparv0101000010
Summa464684121684